Dlaczego buty trekkingowe są tak ważne w górach?

Podczas przygotowywania się do wakacji w górach, bardzo wiele osób wie, że muszą posiadać dobrze dobraną odzież. Z tego też powodu często w ich bagażu pojawiają się odpowiednie kurtki, rękawiczki, spodenki, czy też oczywiście bielizna termiczna. Problem tylko w tym, że nadal zbyt mało osób pamięta o tym, że podstawą są również buty. Dlaczego są one tak ważne i jak się je powinno odpowiednio dobrać?

Dlaczego buty górskie są tak ważne?

Co konkretnie sprawia, że buty w górach są tak bardzo istotne? Przede wszystkim odpowiada za to niestabilny i bardzo zmienny teren, po którym się będzie w górach chodziło. Można iść po zwykłej leśnej ścieżce, która niczym się nie różni od tej w lesie nieopodal miejsca, w którym się mieszka, lecz wystarczy tylko przejść kawałek dalej, żeby dotrzeć do krajobrazu iście alpejskiego. Takiego, gdzie przeważać będą ostre jak brzytwa skały, które w czasie opadów deszczu zamienią się w istne lodowisko. W takich warunkach w zwykłych butach nie trudno o upadek i złamania. Wszystko to sprawia, że buty górskie, nieważne czy damskie, czy męskie, muszą być rewelacyjnie dobrane do panujących tam warunków. Jak to zrobić?

Kupujemy górskie buty trekkingowe

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszymi butami w góry, będą buty trekkingowe. Charakteryzują się one bardzo grubą i odporną na uszkodzenia podeszwą, która radzi sobie rewelacyjnie z nawet najtrudniejszym terenem. Jest ona dodatkowo wyposażona w antypoślizgową powłokę, więc nie ma żadnego ryzyka podczas nawet najbardziej rzęsistego deszczu. Drugą bardzo ważną cechą takich butów jest ich wysoka cholewka, która sięga grubo ponad kostkę. Dlaczego jest to tak ważny element? Przede wszystkim, dlatego że w czasie chodzenia po tak trudnym terenie, nie trudno jest o złe postawienie stopy i przechylenie jej w nieodpowiedni i sposób. Wysoka cholewka butów (https://www.polarsport.pl/buty/buty-trekking.html) stabilizować będzie stopę w odpowiedni sposób, chroniąc przed skręceniem kostki.