Buty kowbojki. Jak to się zaczęło?

Słysząc słowo: „kowbojki” można by wysnuć przypuszczenie, że są to buty noszone wyłącznie na Dzikim Zachodzie i że to właśnie tam jest ich miejsce. Jak to jednak bywa w świecie mody, i ten rodzaj obuwia rozkochał w sobie serca wielu Europejek. Kowbojki damskie są wygodne i uniwersalne. Mogą pomóc w stworzeniu oryginalnej i przyciągającej wzrok stylizacji. Jak doszło do tego, że na stałe zagościły w sklepach obuwniczych?

Narodziny: amerykańskie rancza

Ludzie trudniący się w wypasie bydła potrzebowali odpowiedniego obuwia. Codzienna praca na ranczu wiążąca się z regularną jazdą konno wymagała noszenia wygodnych butów z wysoką cholewką z dobrej jakości skóry oraz obcasami typu kubańskiego. Miało to zapewniać ochronę stóp przed wodą i błotem. Co więcej, cechą charakterystyczną kowbojek stał się zaokrąglony nosek, który miał ułatwić wsunięcie nogi w strzemię. Obuwie było wykonywane przez lokalnych sprzedawców. Dzięki temu indywidualne potrzeby każdego kowboja mogły zostać spełnione.

Głośny powrót: Hollywood

Gdy era Dzikiego Zachodu zakończyła się, buty kowbojki pojawiły się w hollywoodzkich westernach. Ten etap można więc uznać za wkroczenie obuwia kowbojskiego w świat mody. Nie ma nic lepszego niż wypromowanie elementu garderoby za pośrednictwem filmu. Kowbojki przestały być rozpatrywane wyłącznie jako obuwie robocze. Wielbicielami tego typu obuwia byli m.in.: James Dean, Elvis Presley, John Wayne. Początkowo nosili je wyłącznie mężczyźni, niedługo potem stało się domeną płci żeńskiej.

Kowbojki damskie dzisiaj

Kobiety chętnie łączą kowbojki ze spódnicami, sukienkami i spodniami. Raczej odradza się powielania modowych trendów panujących w Teksasie, a więc łączenia ich z krótkimi spodenkami. Świetnie za to współgrają ze zwiewnymi kreacjami w kwiaty oraz asymetrycznymi spódnicami.

Wiele ciekawych modeli damskich kowbojek można obejrzeć na DeeZee.pl.