Jak wybrać sukienkę wieczorową idealnie dopasowaną do figury?

Każda kobieta powinna posiadać w swojej szafie odzież na różne okazje, zarówno te bardziej nieformalne, jak i te oficjalne. Jednym z najbardziej uniwersalnych elementów garderoby jest sukienka wieczorowa, która występuje w niesamowitej licznie wariacji i może dlatego tak ciężko ją wybrać. Dla pań różnorodność ta jest jednak źródłem radości, gdyż umożliwia wybór kreacji dopasowanej do ich figury. Jak wybrać sukienkę wieczorową, by osiągnąć więc piorunujący efekt? 

Rola sukienki wieczorowej

Sukienka wieczorowa sprawdzi się w różnego rodzaju sytuacjach – dostępne są zarówno modele na przyjęcia zupełnie nieformalne, przebiegające w luźnej atmosferze, jak i takie, które będą wysoce szykowne i odpowiednie w wielu poważnych i wysoce formalnych sytuacjach. Wszystkie modele sukienek łączy jednak to, że powinno się je wybierać w oparciu o ocenę swojej sylwetki, a każdy z kilku jej typów wymaga innego rodzaju kreacji.

Znaczenie sylwetki i długość sukienki wieczorowej

To, jak wybrać sukienkę wieczorową w sposób udany, zależy między innymi od znajomości swojego typu sylwetki, który powinno się szczerze ocenić, chociaż oczywiście w dobrych sklepach z odzieżą profesjonalna obsługa ustali, jaki typ sylwetki reprezentuje dana pani i zaproponuje najlepsze dla niej kreacje.

Warto też pamiętać o tym, że w przypadku większości rodzajów przyjęć i okazji preferowane są sukienki długie. Powszechnie przyjmuje się, że im dłuższa jest kreacja, tym większa bije z niej elegancja, chociaż dostępne są oczywiście też suknie wieczorowe typu midi i mini, które będą dobre przede wszystkim na przyjęcia nieformalne.

Jakie fasony sukienek wybrać dla różnych rodzajów sylwetek?

Wśród kobiet można zaobserwować kilka najczęściej występujących typów sylwetek i to ogólny kształt ciała powinien decydować o tym, jakie fasony będzie się rozważać.

Jednym z typów sylwetek jest tak zwana gruszka. Panie reprezentujące ten typ sylwetki są nieco szersze w talii, a jednocześnie mają wąskie ramiona i niewielkie piersi. W takim przypadku sprawdzi się kreacja dobrze dopasowana od pasa w górę, która na dole będzie rozkloszowana.

Panie, które charakteryzują się sylwetką w typie „klepsydry”, czyli te, które posiadają wyraźne wcięcie w talii, powinny dobrać sukienkę, która ten atut będzie podkreślać, a do tego idealnie jest, jeżeli dekolt jest dekolt w szpic. Sukienka taka powinna być ciemna, gdyż tylko ciemne kolory niezwykle wyraźnie podkreślą wcięcie w talii.

Kobiety, które z kolei charakteryzują się typem sylwetki popularnie określanym jako „jabłko” powinny unikać ramiączek i zastosować fason sukienki, który zaczyna się rozszerzać zaraz pod piersiami. 

W przypadku właścicielek pokaźnej wielkości biustu również stosuje się podobny fason, jednak dodatkowo powinien mieć on dekolt zakończony w szpic. 

Istnieje grupa pań, które mają drobne kompleksy ze względu na nieco chłopięcy wygląd swojej sylwetki, co oznacza między innymi małe piersi z często wręcz płaską klatką piersiową, a do tego nie posiadają one kobiecych krągłości. W takim przypadku warto jest kupić sukienkę wieczorową bez pleców, która dodatkowo będzie luźniejsza z różnymi marszczeniami lub drapowana, a do tego nie powinna być ona w jednolitym, gładkim kolorze, lecz powinna być ona zdobiona rozmaitymi wzorami.

Kolor i wzory a sylwetka

Nie tylko fason liczy się w przypadku sukienek. Równie ważne są ich kolory i wzory. Ponieważ sukienki wieczorowe zakładane są raczej jedynie na specjalne okazje, zaleca się, aby były one ciemne i jednolite. Za szczyt elegancji uważa się całkowicie czarną sukienkę wieczorową, a im czerń głębsza, tym większa elegancja bije z noszących ją pań. 

Panie jednak kochają kolory, jednak jaskrawe i krzykliwe barwy akceptowalne są w przypadku sukienek wieczorowych tylko na przyjęciach nieformalnych. W przypadku tych formalnych można jednak wybrać ciemne odcienie klasycznych kolorów, a także wzory.

Wzorzyste sukienki potrafią czasem zdziałać cuda i optycznie zupełnie odmienić sylwetkę, co często jest wykorzystywane przez panie chcące podkreślić jej zalety, ale także ukryć drobne mankamenty.