Jakiej firmy buty w góry wybrać?

Niestety w kwestii wyboru firmy produkującej buty w góry – nie mamy dobrych wiadomości. Jest naprawdę wiele firm tworzących dobre jakościowo i nowoczesne obuwie przeznaczone do wędrówek górskich. Każde z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, zatem ciężko jest określić, która firma jest najlepsza.

Buty w góry marki Hanwag – literowe oznaczenia

Wiele lat temu marka Hanwag ułatwiła nieco zadanie swoim następcom, wprowadzając do obiegu literową klasyfikację twardości podeszwy w obuwiu górskim.

I tak – literka A oznaczała najbardziej miękkie buty, odpowiadające potrzebom przeciętnych spacerowiczów, B i C były to buty pośrednie między nimi, natomiast literka D oznaczała buty przeznaczone głównie dla tych górołazów, którzy decydują się na wycieczki poza szlakami lub nawet wspinaczki górskie.

Nie oznacza to jednak, że znaczenie ma jedynie literowe oznaczenie twardości podeszwy. Jest to tylko jedno z kryteriów, które ma znaczenie w doborze odpowiedniego obuwia.

Co kraj – to obyczaj

Warto zauważyć, że także w poszczególnych krajach modele obuwia górskiego różnią się znacząco między sobą – polarsport.pl/buty.html. Producenci starają się dostosować swoje wyroby do indywidualnych potrzeb oraz gustów klientów różnych państw świata. I tak – półki sklepowe u tradycyjnych Niemców najczęściej uginają się pod ciężarem obuwia klasycznego, skórzanego, z wysokimi cholewami. Modni Włosi mogą nabyć buty o przeróżnych fasonach, przeszyciach i w szerokiej gamie kolorystycznej. W butach dla Brytyjczyków dostrzec można tendencję do obniżania ich masy – Anglicy preferują obuwie przed kostkę, które jest nieco lżejsze.

I choć wszystkie te buty z pozoru wyglądają zupełnie inaczej, każde z nich ma jedno zadanie: zapewnić komfortową wędrówkę po górach, a jednocześnie sprawić, że będzie to wyprawa maksymalnie bezpieczna.

Dlatego też buty takie są dość mocno usztywnione, aby zapobiec urazom kostki czy stóp, a także utrzymują wilgoć z deszczu lub śniegu z dala od stóp. Przy tym wszystkim, producenci dążą do uzyskania maksymalnej lekkości.

Na jakąkolwiek firmę się zdecydujesz – zwróć uwagę, aby obuwie to było bezpieczne i wygodne.