Kiedy parka to dobry wybór?

Wielu z nas zdarzyła się sytuacja, w której zima postanowiła pojawić się nagle, a w naszej szafie brak wystarczająco ciepłej kurtki. W tym momencie pojawia się pytanie, jaka kurtka sprawdzi się najlepiej? Płaszcz, anorak, a może klasyczna puchówka? W ostatnim czasie do łask wróciły parki, klasyczny, przedłużony fason z kapturem. 

Skąd pochodzi parka?

Według Kanadyjskiego Muzeum Historii, parka to rodzaj odzieży tradycyjnie noszonej przez Inuitów w Arktyce. W tej kulturze, parki tradycyjnie odnoszą się do każdej zewnętrznej warstwy odzieży, wykonanej z naturalnie wodoodpornych materiałów.

Większość tych płaszczy jest wykonana z tradycyjnych materiałów, takich jak jelita i skóry ssaków morskich, które zapewniają ciepło i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Niektóre tradycyjne parki są również bogato ozdobione koralikami i wzorami, które wyrażają bogatą historię kulturową, stojącą za tym kluczowym elementem garderoby.

Obecnie jednak, słowo „parka” jest używane dość swobodnie i często odnosi się do każdej bardzo ciepłej kurtki. Komercyjnie produkowane parki przeważnie są dość długie, posiadają solidną warstwę izolacyjną i najczęściej mają wypełnienie puchowe lub syntetyczne.  

Zdarza się że parki nazywane są również anorakami, jednak nie są to synonimy. Anorak wyróżnia się tym, że przeważnie jest wodoodporny, natomiast parki najczęściej są grubsze i większe. Różnica w terminologii może również wynikać z tego, że słowo parka pochodzi z języka rdzennych mieszkańców Syberii, podczas gdy anorak pochodzi od grenlandzkiego słowa annoraaq, oznaczającego ubranie. 

Jakie są zalety parki? 

Parka ma być przede wszystkim ciepła. To co charakteryzuje tego typu kurtki, to gruba warstwa izolacyjna. Bardzo często jest to jedna z najcieplejszych kurtek, jaką można dostać. Zdarza się, że parki ocieplane są zarówno puchem, jak i materiałami syntetycznymi. 

Charakterystyczną cechą parki jest jej długość. Choć poszczególne modele będą się różnić między sobą, typowa parka sięga co najmniej za biodra, bardzo często kończy się w połowie uda lub nawet sięga kolan. To również wpływa na to, jak ciepły jest to fason. Ostatnim, typowym dla parki elementem jest kaptur. Ponieważ dużo ciepła tracimy przez głowę, obfity i wygodny kaptur ma temu zapobiec. Szczególnie ciepłe będą kaptury, których wnętrze pokryte jest naturalnym futrem. 

Czym różni się puch od syntetyków? 

Jak wybrać kurtkę parkę męską, by była praktyczna i chroniła przed zimnem? Najcieplejszym rodzajem wypełnienia, które ma wielu zwolenników jest wypełnienie wykonane z naturalnego, ptasiego puchu i pierza. Niesamowicie lekkie, zapewnia świetną ochronę przed niskimi temperaturami. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się pióra kaczek i gęsi. O jakości tego typu wypełnienia świadczy proporcja wykorzystanych piór i puchu. Im mniejsza zawartość pierza, tym lepiej. 

Kurtki, w których jako warstwę izolacyjną zastosowano naturalny, ptasi puch często są dość drogie. Alternatywą są parki z wypełnieniem wykonanym z materiałów syntetycznych. Stworzone na wzór puchu, wypełnienie syntetyczne daje porównywalny komfort termiczny, chociaż przeważnie jest trochę cięższe. Kiedy warto wybrać syntetyki? Jeśli obawiamy się deszczu i wilgoci. Takie warunki nie sprzyjają naturalnemu wypełnieniu, ponieważ pod wpływem wody puch zbija się w jedną masę i przestaje spełniać swoją funkcję. Syntetyki będą również dobrym wyborem dla alergików, również dlatego, że szybko schną i łatwo prać je w warunkach domowych. 

Wygoda i styl 

Dla pełnej satysfakcji, istotne są nie tylko kwestie praktyczne. Równie ważne jest dopasowanie odzieży wierzchniej do naszego codziennego stylu ubierania się. Choć może się wydawać, że parka to kurtka typowo sportowa, nie jest to prawda. Mamy do wyboru różne kurtki tego typu, wiele z nich nadaje się do casualowych stylizacji, a nawet na garnitur. Wszystko zależy od detali wybranego fasonu, koloru oraz wykończenia materiału. Elegancka parka będzie elementem, który doda stylizacji odrobinę nonszalanckiego charakteru. Jak widać, parki to kurtki o wszechstronnym zastosowaniu, dzięki czemu od lat cieszą się dużą popularnością i stale są w modzie.