torebki wieczorowe

Torebka wieczorowa – arystokratyczna piękność

Torebka wieczorowa przez lata stała się nieodłącznym elementem różnego rodzaju przyjęć. Pełni nie tylko funkcje praktyczną, umożliwiającą przechowywanie najpotrzebniejszych przyborów każdej kobiety. Jej głównym zadaniem jest dopełnienie wieczorowej kreacji, dodając blasku i klasy. Przez lata wielokrotnie zmieniało się wiele elementów związanych z torebką wieczorową. Począwszy od grupy docelowej, idąc przez paletę wykorzystywanych materiałów, kończąc na sposobach noszenia.

Starożytna historia

Początek torebki wieczorowej datujemy już na starożytność. Była używana wyłącznie przez najwyższe warstwy społeczne do noszenia kosztowności. Przez brak szczegółowych informacji możemy wnioskować o jej podrzędności. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku można było zaobserwować wzrost popularności, a tym samym znaczenia torebki wieczorowej. Dalej była  zarezerwowane wyłącznie dla arystokratycznych przedstawicieli społeczeństwa, ale niestety to już znak szczególny dla poprzednich epok. Jednak formę i znaczenie tożsame z teraźniejszym wskazujemy na lata 20. XX wieku. Łączyło się to z zapoczątkowaniem nowej ery. Torebka wieczorowa stała się ważnym elementem strojów wyjściowych, która miała dodawać szyku i wykwintności. Projektanci prześcigali się w najwymyślniejszych formach i użytych materiałach. Torebka charakteryzowała się miniaturowymi wymiarami.

torebki wieczorowe

Współczesny design 

Dzisiejsze czasy obfitują w różnorodności wykorzystywanych form. Woreczki, kopertówki, saszetki to jedne z wielu popularnych. Elementy, którymi wieczorowa torebka jest zdobiona stanowi duże pole do popisu dla twórcy.

  • kamienie szlachetne
  • klamry
  • brokat
  • łańcuszki
  • hafty

To pokazuje jak szerokie są możliwości dopasowania nawet do najbardziej wymagających. Do wykonania stosowana często jest skóra, lecz nierzadko widzimy torebki wieczorowe satynowe oraz jedwabne (tutaj). Dominują ciemne odcienie, ale coraz popularniejsze stają się kolory pastelowe. 

Jak widać torebka wieczorowa przeszła długą drogę do dzisiejszej formy. Patrząc natomiast na wszystkie piękne kreacje, których konstrukcja opiera się często właśnie na bohaterce tego artykułu, możemy z całą pewnością powiedzieć te słowa. Było warto!